Szpitale miejskie w Trójmieście

Szpitale

Prostata jest gruczołem występującym u mężczyzn. Znajduje się nieopodal pęcherza moczowego, okala także bezpośrednio cewkę moczową. W związku z tym, kłopoty z....

zdrowie, uroda, apteki, urologia, leczenie

Choroby gruczołu krokowego

2017-01-08 | Grzegorz

Prostata jest gruczołem występującym u mężczyzn. Znajduje się nieopodal pęcherza moczowego, okala także bezpośrednio cewkę moczową. W związku z tym, kłopoty z gruczołem krokowym najczęściej objawiają się trudnościami przy oddawaniu moczu oraz osłabieniem funkcji seksualnych. Jakie są najczęstsze choroby dotykające ten niewielki narząd? Coraz częściej w wyszukiwarki zostaje wpisywana fraza „urologia choroby”, co świadczy o tym że problemy urologiczne u mężczyzn są coraz bardziej powszechne. 
Prostata często ulega przerośnięciu wraz z wiekiem. Wzrost objętości gruczołu wynika ze spadku stężenia męskich hormonów płciowych we krwi. Powiększenie prostaty jest bardzo powszechne u panów w podeszłym wieku i dotyczy około 80% mężczyzn po osiemdziesiątce. Ucisk gruczołu krokowego na pęcherz i cewkę moczową powoduje wiele przykrych i uciążliwych dolegliwości takich jak parcie na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu, odczucie nie do końca opróżnionego pęcherza oraz konieczność częstego oddawania moczu. W takim przypadku polecamy wizytę u lekarza, który dobierze odpowiednie leki łagodzące objawy. Czasami możliwe jest nawet zahamowanie powiększania się prostaty. Polecamy leczenie w klinice pod tym adresem: http://www.klinikaurologii.edu.pl
Zapalenie gruczołu krokowego jest bardzo powszechną chorobą mężczyzn. Objawami schorzenia są parcie na pęcherz, ból przy oddawaniu moczu oraz podwyższona temperatura ciała. Przyczynami choroby są najczęściej zakażenia prostaty. Choroba może być spowodowana inwazją drożdżaków lub dwoinki rzeżączki, do której dochodzi na skutek kontaktów seksualnych. W niektórych przypadkach źródłem zapalenia może być zastój wydzieliny gruczołu krokowego. 
Najbardziej poważną chorobą tego gruczołu jest nowotwór. Objawy raka prostaty są podobne do tych występujących w przebiegu zakażeń i przerostu. Niestety, nowotwory mogą nie dawać żadnych zauważalnych symptomów nawet przez kilka lat opóźniając postawienie diagnozy.

O raku prostaty wypowiada się Prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski - kierownik Kliniki:

Więcej informacji o raku prostaty...

Artykuły wg słów kluczowych:


Kategorie

Leczenie

Zdrowie

Medycyna

Uroda

Apteki

Lekarstwa

Urologia

Autorzy

Grzegorz

Krzysztof

Halina

Grażyna

Kalendarium